Our Blog

События

Арешт, накладений на майно особи, яка не є учасником кримінального провадження, оскаржується за правилами КПК

by | May 27, 2019 | Без рубрики, Новости | 0 comments

Готуючись до захисту інтересів клієнта у суді, важливо правильно визначити галузеву підсудність справи. Адже помилка, допущена на цьому етапі, в майбутньому може призвести до програшу справи, наслідком чого стане не лише втрата часу, а й неефективне витрачання коштів клієнта.

Так, в одному із останніх рішень, Верховний Суд постановив, що арешт, накладений на майно особи, яка не є учасником кримінального провадження, оскаржується за правилами Кримінального процесуального кодексу. Якщо подивитися на справу, то бачимо, що позовна заява про скасування арешту була подана ще у березні, 2018 року, а отже позивач втратив рік часу, отримавши негативний результат.

Як йдеться у Постанові Верховного Суду, в ході досудового слідства слідчий ухвалив рішення про проведення обшуку та вилучив майно, що перебуває у власності особи, яка не є учасником кримінального провадження. Остання звернулася до суду з вимогою витребувати та повернути належне їй майно.

Місцевий суд відмовив у відкритті провадження у справі в порядку цивільного судочинства на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 Цивільного процесуального кодексу України, обґрунтовуючи своє рішення тим, що повернення тимчасово вилученого майна у кримінальному провадженні відбувається за правилами, встановленими нормами кримінального процесуального законодавства. Апеляційний суд залишив відповідну ухвалу без змін.

Із висновками судів попередніх інстанцій погодилась і Велика Палата Верховного Суду, керуючись, зокрема, тим, що чинним Кримінальним процесуальним кодексом України передбачено способи захисту прав власника або володільця майна, який не є учасником кримінального провадження. Натомість ЦПК України не передбачає можливості такого захисту в порядку цивільного судочинства.

Таким чином, якщо особа вважає, що внаслідок накладення арешту на майно було порушене її право власності, навіть за умови, що ця особа не є учасником кримінального провадження, вона має право оскаржити такі дії та звернутися до суду із вимогою про скасування арешту в порядку кримінального судочинства. Такий порядок захисту прямо передбачений нормами КПК України і є ефективним.

Зазначений висновок узгоджується з правовими позиціями, висловленими Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 24 квітня 2018 року у справі № 202/5044/17 (провадження № 14-119цс18), від 28 листопада 2018 року у справі № 636/959/16-ц (провадження № 14-366цс18) та від 12 грудня 2018 року у справі № 640/17552/16-ц (провадження № 14‑418цс18).

Із повним текстом постанови ВП ВС від 27 березня 2019 року у справі № 202/1452/18 (провадження № 14-559цс18) можна ознайомитися за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/81139238.

Нагадаємо, що адвокатське об’єднання “ІнТраст” має значний досвід успішного судового захисту інтересів клієнтів у сфері кримінального, адміністративного, господарського та цивільного права.

Джерело: Сайт Верховного Суду